Fotovoltaik modüller, üzerine gelen güneş ışığı sayesinde direk ya da yaygın radyoaktif dalgaları elektriğe çevirirler. Aslında hepimizin yıllardır masamızın üzerinde duran hesap makinelerimizde kullanılan fotovoltaik hücreler, günümüzün en son teknolojisinde üretilmekte olup, güneş enerjisi santralleri ana kaynağı olması sebebiyle çok büyük önem taşımaktadır.
Güneş enerjisi santrali (GES)’in sürdürülebilirliği için elektrik üretim kalitesinin çok önemli olduğu fotovoltaik modüller de dikkat edilmesi gereken bazı noktalara burada dikkat çekmeye çalışacağız.

fotovoltaik modüller

Fotovoltaik modüller üretim çeşitlerine göre 7 – 8 farklı katmandan oluşmaktadır.
Bunlar, Eva kaplama, Cam, Ribbon (şerit), Fotovoltaik Hücre, Backsheet (arka ana taşıyıcı), Alüminyum Kasa, Junction Box (bağlantı kutusu), Kablo ve Konnektörlerdir.

Fotovoltaik modüller, almış oldukları ışık vasıtasıyla, içlerinde oluşan elektrik akımını üzerinde diotlardan ve bağlantı kutusu (Junction Box) üzerinden geçirerek, kablolar vasıtasıyla, seri ve paralel bağlantılar yoluyla invertörlere Doğru Akım yaratırlar.
Fotovoltaik modüller STC ( 1000 W/m2 ışıma, 25oC hücre sıcaklığı, AM 1.5, EN 60904 – standartları uyarınca) standartlarında test edilerek üretim hattından çıkarlar.

E-Bülten Kayıt

Güncel kampanyalardan haberdar olmak için haber listemize üye olunuz.

BEHAT GES SOLAR ENERJİ SİSTEMLERİ ANONİM ŞİRKETİ